مقالات آموزشی

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی چه زمانی انجام می گیرد؟

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

بهترین زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی از مهم ترین نکاتی است که بعد از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به منظور افزایش عمر مفید دستگاه و حفظ سلامت و افزایش کیفیت آب باید به آن توجه کنید. فیلتر پلی پروپیلن که اختصار p.p نامیده می شود فیلتر مرحله اول دستگاه است که داخل هوزینگ رنگی مرحله یک قرار می گیرد. زمان تعویض فیلتر اول هر دو الی شش ماه بسته به میزان مصرف و کیفیت آب منطقه متغیر البته از آنجا که اکثرا هوزینگ مرحله یک شفاف است به راحتی میتوانید چک کنید هر زمان فیلتر گل و لای گرفت و رنگ آن تیره شد بلافاصله نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

فیلتر udf ، تعویض این فیلتر بهتر است حدودا هر یکسال انجام شود.فیلتر cto اکثرا این فیلتر همراه فیلتر مرحله دو تعویض می شود. چهارمین فیلتر که ممبران است مانند سه فیلتر قبلی عمر مفید مشخصی ندارد و زمانی که مزه آب به دلیل افزایش tds یا سختی آب تغییر کرد زمان تعویض این فیلتر فرا رسیده.به طور کلی و براساس تجربه میتوان گفت عمر این فیلتر از یک و نیم تا پنج سال قابل کاهش و افزایش است. برای خرید فیلتر ممبران میتوانید به صفحه محصول مراجعه نمایید.

فیلتر پست کربن پنجمین فیلتر دستگاه است که به طور میانگین دو سال عمر می کند. فیلتر مینرال هم مانند فیلتر مرحله قبل یعنی پست کربن باید بعد از 2 سال تعویض شود. در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تا مرحله پنج یا شش بیس اصلی دستگاه و در همه وجود دارند ولی تعداد مراحل بیشتر بسته به سفارش ممکن است به دستگاهی اضافه شوند مثل مرحله هفت که فیلتر قلیا ساز است که حدودا هر یک و نیم تا دو سال بهتر است تعویض شود.

در مرحله هشتم فیلتر محافظ ممبران یا لامپ uv قرار میگیرد که بسته به مصرف و نیاز ممکن است لامپ uv روی دستگاه نصب باشد در این صورت تا زمانی که لامپ سالم است نیاز به تعویض نیست اما میانگین سلامت و عمر این قطعه دو الی سه سال است. اما اگر فیلتر مرحله هشت محافظ ممبران باشد که اکثرا در مصارف خانگی این فیلتر نصب شده است بهتر است هر  دو نیم تا 3 سال یکبار تعویض شود.

نکات مهم تعویض فیلتر

1- نکته ای که باید برای تعویض فیلتر ها به آن توجه کنید یک سرویس و تعویض به موقع است تا علاوه بر افزایش عمر دستگاه عمر ممبران هم بیشتر شود و تعداد دفعات تعویض فیلتر ممبران کاهش یابد.از آنجا که ممبران گران قیمت ترین و مهم ترین فیلتر در تصفیه است با تعویض به موقع فیلتر های پیش تصفیه از بسیاری هزینه های اضافی خرید ممبران جلوگیری خواهد شد. حتی اگر نمی خواهید هر سه فیلتر مرحله اول را تعویض کنید پیشنهاد میکنم فیلتر مرحله یک را در بازده زمانی کوتاه 3ه تا 6 ماه تعویض شود.

2- هنگام تعویض فیلتر حتما دست و ابزار های مورد مصرف را بشویید تا آلودگی به دستگاه راه پیدا نکند در غیر این صورت بعدا با مشکلاتی چون بو و مزه بد آب روبرو خواهید شد.

3- حتما از فیلتر های درجه یک و با کیفیت استفاده کنید تا هم کیفیت و هم عمر دستگاه افزایش یابد. برای خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی با این خصوصیات میتوانید به دسته بندی مربوط به آن در فروشگاه فراب کالا مراجعه کنید.

چطور متوجه بشیم ممبران نیاز به تعویض دارد؟

زمان تعویض فیلتر ممبران با توجه به تست سرویس کار مشخص میشود. برای تست از دستگاه سختی سنج یا tds متر استفاده میشود و اگر سختی اب بالا بود ممکن است نیاز به تعویض ممبران باشد اما راه حل در دسترسی هم برای برسی سختی آب به طور تقریبی وجود دارد که دو مورد را در ادامه بیان خواهیم کرد. گذاشتن اب در فریزر تا زمانی که منجمد شود در این حال اگر یخ تشکیل شده شفاف بود یعنی سختی آب پایین و از کیفیت مطلوبی برخوردار است. راه دیگر اسپری اب روی شیشه است اگر بعد از اسپری اب روی شیشه لکه بر جای گذاشت یعنی کیفیت پایین و سختی ان بالا رفته است. همچنین شما می توانید برای خرید قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی با قسمت قطعات دستگاه در سایت فراب کالا مراجعه کنید.

تصفیه آب سافت واتر اورجینال 6 مرحله گیج بزرگ 3

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هشت =